Aftengruppe i tantra – at mødes i berøring


Aftengruppe i Tantra. Vil du leve mere bevidst og opmærksomt? Har du set, hvordan stræben efter at kontrollere livet, igen og igen bliver en kilde til psykologisk lidelse?

Vil du undersøge, hvordan du tager kontakt til et andet menneske på en måde, så du ikke “binder” hverken dig eller den anden i forventning eller form?

Trænger du til sanse dig i berøring, at favne og blive favnet?

Trænger du til et rum, hvor du fordomsfrit i en klar tryg ramme i praksis kan undersøge, hvad der virker, og hvad der ikke virker – når vi vil i kontakt med hinanden.

Er du nysgerrig på, hvad kontakt, opmærksomhed, nærvær, betyder i praksis?

Vil du slippe angsten for ikke at kunne bevæge dig med autoritet i forhold til at passe på dig selv i ethvert møde, og erfare hvilken frihed det giver, når du gør det?

Vil du introduceres til- eller få et mere nuanceret perspektiv på-, hvad “Tantra” betyder og inviterer til?

Vil du – og I, hvis I kommer sammen som par – undersøge hvor enkelt, fint, kærligt, og anerkendende, det kan være at mødes med andre i lyst, når vi slipper en ide om at skulle “et sted hen med det”.

Er du bevægelig og velplejet, og ser du at den opmærksomhed, hvormed du møder din krop og dit sind, spejles i dine møder med andre mennesker?

Så kom og vær med i Mahamudra instituttets aftengruppe! …

aftengruppe i tantra
Vores dejlige store seminar-rum

Aftengruppe i Tantra – Krop, bevidsthed og opmærksom berøring

Vi mødes om at gå ind og ud af møder, være med hinanden, og at bevæge sig med hinanden. Vi udforsker kroppens måde at bevæge sig på, og øver også, hvordan vi helt konkret uden at fastholde kan “danse” med hinanden på måtten/madrassen uden anstrengelse. Du kan finde eksempler her: Mahamudra-instituttets videoblog

Vi vil også undersøge elementer i den sanselige Tantra massage, hvilket også vil indbefatte nøgenhed.

Erfaring med tantra er unødvendig. Du må kunne sidde- og bevæge dig i gulvplan.
Vi snakker sammen i telefonen før endelig tilmelding/deltagelse.

Praktisk info vedr aftengruppe i Tantra

Aftengruppen ledes af Mads Jesper Løye Hejl og Karin Wagner.

Vi tilstræber en ligelig fordeling imellem kvinder og mænd i vores aftengruppe, og optager udelukkende efter en indledende samtale. Ved endelig tilmelding modtager du praktisk info.

1800 kr. for deltagelse i en halvårig gruppe betalt forud

Gruppen mødes en tirsdag en gang månedligt kl. 18.30 til 21.30

Sted: Abildgaard, Nølev Byvej 36, 8300 Nølev

Tilmelding på mail til Mads Jesper: jesperhejl(at)me.com. Erstat “(at)” med @ når du skriver til mailadressen……….med oplysning om fulde navn og adresse, og efterfølgende telefonsamtale.
Du kan også ringe og høre mere på telefon 20214915.

Datoer:

Aftengruppe 2023.

1 halvår

kl. 18.30 til 21.30

10.01.
07.02.
14.03.
18.04.
23.05.
13.06.

2 halvår

kl. 18.30 til 21.30

15.08.
12.09.
17.10.
14.11.
05.12.